Koło życia

Mówią, że klasyka się nie starzeje.  Mówią, że każdy moment jest dobry na refleksję nad tym w jaki sposób  żyjemy. Choć pewnie koniec roku jest najlepszy, taka tradycja. 🙂

Koło Życia. Genialny w swojej prostocie wynalazek, który zatrzymuje na chwilę obraz naszego życia jak w kadrze. Można też na nie patrzeć jak na miejsce startu do kolejnego kadru.

 

Jak pracować z Kołem Życia?

Warto wydrukować załącznik, bo wtedy można pracować w staromodny sposób, używając ołówka, kredki, albo flamastra. 🙂 Zrobić sobie herbaty i zadbać o spokojne miejsce, takie w którym nikt nie będzie przeszkadzał ani niczego chciał przez kwadrans, albo i godzinę.

Popatrz na koło. Czy któryś z obszarów najszybciej przyciągnął twoją uwagę? Możesz zacząć od niego.

Zastanów się po kolei nad każdym obszarem koła życia. Zaznacz swój dzisiejszy poziom zadowolenia z tego obszaru.  Środek koła to punkt wyjścia, poziom 1, a zewnętrzny brzeg koła oznacza 10. Pracujesz więc ze skalą 1 – 10, na której 1 oznacza bardzo niski poziom zadowolenia, a 10 oznacza że lepiej być nie może.  Jeśli Ci to pomoże możesz zaznaczyć poszczególne punkty skali na kole.

Pracuj z każdym obszarem (wycinkiem koła), zamalowując  go do miejsca na skali które mu przyznałeś: czyli jeśli oceniasz obszar „Finanse” na 6 to zamaluj do tego miejsca ten wycinek koła.

Obszar koła bez nazwy możesz chcieć sam/sama zdefiniować.  Nazwij go  i też zaznacz poziom zadowolenia.  Możesz też zostawić pusty, jeśli żaden inny ważny obszar Twojego życia w tym momencie nie przychodzi Ci do głowy.

Popatrz na swoje dzieło i poczuj to co się pojawiło. Poniżej podaję przykładowe pytania które możesz sobie zadać pracując z Kołem Życia.

  • Jakich uczuć doświadczasz patrząc na koło?
  • Czy coś Cię zaskoczyło? Podekscytowało? Zmartwiło?  Potwierdziło przypuszczenia?
  • Następnie, przejdź do każdego obszaru po kolei. Zastanów się, co sprawiło, że oceniłeś je/oceniłaś je w taki sposób?
  • Co jest obecne tam gdzie dałaś/dałeś wysokie noty? Jakie działania  podejmujesz, które wpływają na wysoki poziom satysfakcji? Czy potrafisz je nazwać? Czy możesz docenić siebie za wszystko co robisz w tym obszarze?
  • Sprawdź który obszar  najgłośniej „woła” o zmianę?
  • Którym obszarem chcesz się zająć jako pierwszym?
  • Czego brakuje tam gdzie punktacja jest niska? Zapisz to co się pojawia, to mogą być słowa, ale też obrazy, metafory, skojarzenia.
  • Który obszar wpływa najbardziej na pozostałe?
  • Czy któreś obszary łączą się ze sobą? W jaki sposób?
  • Czy możesz zaplanować jedną rzecz którą zrobisz aby podnieść swój poziom zadowolenia w jednym wybranym przez siebie obszarze? Pierwszy krok? Jak głosi jedno z moich ulubionych haseł Loesje:  „Pierwszy krok rzadko bywa do tyłu”.

Koło Życia prowadzi  do odkrywania, lub nazywania na nowo wartości, potrzeb jak również planowania strategii ich zaspakajania.  Jest pięknym narzędziem które pokazuje nam że w oceanie napierających okoliczności, na wiele rzeczy w życiu mamy jednak pewien wpływ.

Similar Posts