autorka: Iwona Andrews

W mojej pracy zauważam, że większość ludzi utożsamia talent z predyspozycjami artystycznymi. Słysząc “talent”, zwykle mamy na myśli wielkich twórców takich jak Da Vinci, Mozart czy Shakespeare. Bardzo często talentowi przypisujemy aspekt genialny. 

Jeśli zauważamy, że ktoś ma talent — to musi być coś, co odstaje od przeciętności, coś,  co ludzie będą z nami kojarzyć jeszcze przez trzy pokolenia.

Lęk przed oceną

Dlatego mówienie o sobie samych, że posiadamy talent bywa trudne, bo często włącza się w nas wewnętrzny krytyk lub obawa przed oceną innych — „ty to nazywasz talentem?”. Talent to zawsze zbyt wiele powiedziane, myślimy, że mamy zdolność, a zdolność to przecież jeszcze nie jest talent. Dorastając w środowisku szkolnym, wielokrotnie słyszy się o talencie muzycznym, plastycznym, sportowym, ale czy mówi się, że ktoś ma talent do geografii czy biologii? Tak się kulturowo ukształtowało, że dyscypliny posiadające silną reprezentację wśród ludzi odnoszących w nich sukces, to dyscypliny, do których z większą łatwością jest nam odnosić się jako do talentów.

Tymczasem: talent = zdolność. 

Talent to myśl, uczucie i zachowanie, które jest dla nas najbardziej naturalne. To predyspozycje i zdolności, powtarzania czegoś z równym, czy podobnym sukcesem. Jeśli ktoś rozpoznaje wzorce w ciągach liczbowych, to rozpoznaje je za każdym razem, odnajduje je w różnych ciągach liczbowych. Jeśli ktoś świetnie gotuje, to za każdym razem posiadając różne składniki, jest w stanie wykreować dobrą potrawę. Jeśli ktoś potrafi ujmować rzeczy w słowa, to też jest to talent. Zdarza się, że będąc osobą bardzo dobrze wysławiającą się, nie potrafimy utrwalić naszych myśli w formie pisemnej. To nie wyklucza jednak talentu do wysławiania się.

Na co dzień, bez uważnej obserwacji własnych  zachowań, ciężko jest nam odróżnić to, w czym jesteśmy dobrzy. Uczymy się naszych mocnych stron opierając się na opinii innych i w większości przypadków opieranie się na niej związane jest z naszą rolą zawodową. Natomiast w codziennym życiu, poza środowiskiem pracy, nie posiadając w otoczeniu kogoś, kto da nam feedback, możemy nie zauważyć swoich zdolności.

W takim razie jak rozpoznać talent?

Najbardziej znanym na rynku narzędziem badającym talenty jest Gallup StrenghtsFinder, który jest podstawą do pracy z grupami jak i z pojedynczymi osobami. Mierzy on nasilenie 34 cech, które posiada każdy z nas, ale w różnej konfiguracji. Cechy te stanowią podwaliny do dalszego definiowania talentów. Innymi słowy StrenghtsFinder daje wspólny język do nazwania tego, co posiadamy i tego, co nas wyróżnia. Ważne, by pamiętać, że wykonanie testu i otrzymanie jego rezultatów to dopiero pierwszy krok. Poznawanie i rozwijanie talentów nie jest wbrew pozorom oczywistym i szybkim procesem. Wymaga ono uważności oraz spojrzenia z boku na siebie i swoje umiejętności. StrengthsFinder nie jest jednak jedyną drogą do odkrycia swoich talentów. Proces ich poznawania można zacząć od zadania sobie kilku pytań i dzięki temu zbadania obszarów, które są dla nas kluczowe.

Jeśli nie chcesz robić testu to możesz zacząć od zadania sobie kilku pytań.

4 obszary, nad którymi warto się zastanowić, by odkryć swoje talenty:

1.  Ze wszystkich rzeczy, które robisz dobrze, wymień 2-3 które robisz najlepiej?

Potrzebujesz myśleć wysoko i szeroko: przyjrzyj się   wszystkim rzeczom, które robisz zarówno w pracy jak i poza nią. Które z nich wykonujesz najlepiej, a które przychodzą ci najłatwiej? Może masz zdolność do organizowania świetnych wypadów z przyjaciółmi za miasto? Umeblowania mieszkania? Czasami zebranie razem takich z pozoru odległych od siebie dziedzin i informacji, może wydawać się nielogiczne, ale szerokie popatrzenie na siebie potrafi nas doprowadzić do ciekawych powiązań i unikalnej wartości.

2. Czego szybko się uczysz? 

Niektórzy ludzie chwytają różne rzeczy szybciej niż inni — te umiejętności są niezależnie od naszego intelektu. Mogą dotyczyć zarówno sportu, zapamiętywania kroków tańca, jak i zapamiętywania słów, czy wyłapywania skomplikowanych sekwencji cyfr w ogromnych zbiorach liczbowych. Porównaj się do innych, może będąc w grupie jesteś osobą, która szybciej „złapała” coś od innych? Znowu — te rzeczy mogą nam się na pierwszy rzut oka nielogicznie łączyć z tym, co wykonujemy na co dzień, ale mają ogromny związek z odkrywaniem talentów.

3. W jakiej sytuacji niemalże wiesz, jakie kolejne kroki należy podjąć? 

Taka zdolność może się pojawić w trakcie trudnej rozmowy — w pewnym momencie wiesz jak rozegrać sytuację, po prostu wiesz co dalej. Może być tak, że tłumacząc komuś jakąś rzecz czy koncept, nagle wiesz jak to uprościć i wyjaśnić krok po kroku, aby było zrozumiałe. Albo po prostu widzisz jak ułożyć album ze zdjęciami tak, by opowiadał historię?

Tu nie chodzi o to, że ktoś kiedyś ci powiedział jak wykonać jakąś rzecz, tylko o to, że dana czynność zupełnie naturalnie ci przychodzi.

4.  Szukając swojego talentu można trafić na moment, kiedy robimy coś co nas pasjonuje i jesteśmy w tzw. flow — stanie głębokiej koncentracji. 

Jakie czynności sprawiają ci przyjemność do tego stopnia, że zapominasz o upływającym czasie? Wykonywanie zadań, które są związane z użyciem naszego talentu sprawia nam przyjemność — po zakończeniu wykonywania jakiejś czynności, zastanawiamy się, kiedy znowu ją powtórzymy. Stąd bierze się w nas energia, która sprawia, że zdecydowanie łatwiej nam osiągnąć sukces w dziedzinie, która jest oparta na naszym talencie. 

Po co nam wiedza o naszych talentach?

Jeśli ktoś nie potrzebuje pogłębiać wiedzy o swoich talentach, nie ma w tym nic złego. To wcale nie oznacza, że nie będzie ich dobrze wykorzystywał, w przeróżny sposób osiągając swoje cele. Niemniej jednak świadoma wiedza o naszych talentach poprawia naszą pewność siebie i ogromnie nas rozwija. Wzmacnia to skuteczność i łatwość w działaniu oraz dodaje pozytywnej energii. Takie świadome działanie z każdym krokiem zbliża nas do własnego geniuszu.

Przez wiele lat pracy z talentami zauważyłam, że ludzie, którzy uświadamiają sobie swoje zdolności, zaczynają bardziej świadomie talentów używać — to prowadzi do większej łatwości w modelowaniu działań, a co za tym idzie, większej skuteczności.
U osób świadomych swoich talentów pojawia się większy poziom docenienia siebie, poczucia sprawczości, a przez to zwiększonej pewności siebie. Za tym też idzie łatwość w wykonywaniu zadań, a przez to więcej energii. Często mając świadomość w czym jesteśmy dobrzy, z większą pewnością i świadomością działamy. Bardziej doceniając siebie, doceniamy innych i ich talenty, różne od naszych. Wiedząc jakie mamy nasze mocne strony, łatwiej nam się przyznać do naszych słabych stron bez myślenia o sobie źle, a przez to  stajemy się bardziej autentyczni.

Similar Posts