Co wiesz o sobie? Cz. 3 Jak rozwijać samoświadomość z pomocą innych osób.

Porozmawiaj  z  kimś do kogo masz zaufanie

Gdy pracujemy z coachem czy psychoterapeutą sprawa jest łatwiejsza, gdyż proces poszerzania i pogłębiania samoświadomości jest naturalnie wpisany w taką relację. Gdy takiej relacji aktualnie nie mamy, możemy szukać wsparcia prosząc zaufaną osobę aby  nas wysłuchała i powiedziała nam to co od nas usłyszała. 

W tak prostym procesie jak usłyszenie tego co powiedzieliśmy od kogoś innego, mamy szansę usłyszeć to co dla nas ważne, nasze emocje, nasze potrzeby, marzenia, niepokoje i lęki. Usłyszenie tego od drugiego człowieka powoduje że często dociera do nas sedno naszych zmagań, dostrzegamy konflikt wewnętrzny który nie pozwala nam pójść do przodu, zyskujemy ważny wgląd w naszą motywację albo nagle podejmujemy decyzję której długo nie mogliśmy podjąć. 

 

Poproś o informację zwrotną

Proszenie o informacje zwrotne to dla większości z nas emocjonalne przeżycie. Związane jest to z pewnego rodzaju konfliktem pomiędzy ważnymi dla nas potrzebami: potrzebą rozwoju i poznawania siebie i potrzebą bycia akceptowanym takim jakimi jesteśmy. Wytwarza to rodzaj szczególnego napięcia, czasem tak silnego, że całkowicie nas blokuje przed proszeniem  o informacje zwrotne. 

Rozwiązaniem jest zwrócenie się do  kogoś kogo lubimy i komu ufamy, o kim wiemy że ma dobre intencje i z kim łączy nas dobra relacja. Wielu rozmówców, których pytałam o ich doświadczenia związane z proszeniem i przyjmowaniem informacji zwrotnej podkreślało ogromną wagę zaufania i wiary że osoba z którą rozmawiają dobrze im życzy. 

Od tego o co zapytamy, zależy jakość tego co usłyszymy. 

Prośba „daj mi proszę informację zwrotną” jest tak szeroka i tak ogólna, że ryzykujemy że pytający nie wiedząc o co go prosimy, da nam to co potrafi i jest w stanie dać. Skupiając się konkretnych prośbach mamy też większą szansę, że informacja zwrotna nas wesprze, a nie podkopie nasze poczucie pewności siebie, wzbudzając lęk i reakcję ucieczki albo ataku.

O co zatem można pytać kogoś komu ufamy

Czy możesz mi powiedzieć jak się czujesz w kontakcie ze mną? 

Czy widzisz w moim zachowaniu coś o czym mi chciałeś powiedzieć, ale czułeś się niezręcznie, bo nie wiedziałeś jak to przyjmę?

Czy widzisz u mnie zachowania które sprawiają, że nie wykorzystuję w pełni mojego potencjału?

Czy twoim zdaniem mam talenty czy zasoby których nie wykorzystuję wystarczająco? 

Czy widzisz u mnie zachowania które mimo że mam dobrą intencję, są źle odbierane przez otoczenie?

Czasem nawet najlepsze i najbardziej precyzyjne pytania nie spowodują, że otrzymamy odpowiedź którą rozumiemy i która jest pomocna.  W „rozpakowywaniu” takiego ogólnego feedbacku pomaga pytanie o jedno, najważniejsze zdaniem rozmówcy zachowanie które u nas widzi, lub takie którego nie widzi, a jego zdaniem jest ważne. 

Wartości informacji zwrotnej nie można ocenić, dopóki się jej nie sprawdzi w praktyce, więc prawdziwym dokończeniem procesu pytania i przyjmowania informacji zwrotnej jest jej zastosowanie w życiu. 

Rozwijanie samoświadomości to proces który nigdy się nie kończy. Korzyści z praktykowania go jest mnóstwo. Do dzieła. 🙂

Similar Posts