Warning: Illegal string offset 'media_type' in /home/users/maciejewska/public_html/strona/wp/baton/wp-content/plugins/post-custom-templates-lite/include/classes/otw_pctl_dispatcher.class.php on line 152

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/users/maciejewska/public_html/strona/wp/baton/wp-content/plugins/post-custom-templates-lite/include/classes/otw_pctl_dispatcher.class.php on line 152
DOBRA PORAŻKA – Marzanna Maciejewska

DOBRA PORAŻKA

DOBRA PORAŻKA

Dzień Porażki to świetna inicjatywa, która ma nas oswajać z faktem, że wszyscy bez wyjątku spotkaliśmy się albo spotkamy się w życiu z czymś co nazywamy porażką. Ideą konferencji było popatrzenie na porażkę jako na naturalne zjawisko, które towarzyszy podejmowaniu ryzyka i uczeniu się czegoś nowego. Jednocześnie rozmawiając o porażkach, pozbawiamy je destrukcyjnego mroku tajemnicy i rozmontowujemy  przedziwny mit że porażki to coś co nie przytrafia się innym.

Kilka myśli jakie wynotowałam  z ciekawych i zróżnicowanych prezentacji Dnia Porażki to:

  • Trzy filary dobrej passy to odpowiedzialność (co zrobię aby osiągnąć rezultat?) , współdziałanie (kto może mi pomóc?)  i elastyczność  (jakie są nowe możliwości?). Pułapką, w którą często wpadają ambitni ludzie jest izolowanie się, czyli tendencja do robienia rzeczy samemu i nie proszenia o pomoc gdy sprawy zaczynają się komplikować.  

  • Pierwszą fazą porażki arogancji jest pycha zrodzona z sukcesu.

  • Przyznanie się do porażki to rodzaj uczciwości wobec siebie i wymaga treningu. 

  • Porażka potrzebuje czasu aby ją porządnie przeżyć, tylko wtedy możemy z niej wyciągnąć wnioski.

  • Porażka jest wydarzeniem kształtującym charakter, sprawia że człowiek dojrzewa, znajdując czas na refleksję nad sobą, życiem i wybieranym działaniem.

  • Proces przeżywania porażki ma trzy etapy: zdarzenie, które nazywamy porażką, potem  etap wewnętrznego wzburzenia, kiedy dochodzą do głosu nasze emocje, przeżycia, przekonania  i  trzeci etap – tzw. transformacji.  Jakość transformacji zależy w dużej mierze od etapu drugiego czyli przeżycia emocji. 

Moja własna refleksja lokuje niektóre, a zwłaszcza  powtarzające się porażki,  jako potencjalnie przełomowe doświadczenia, które mogą sprawić że poznamy siebie znacznie lepiej i głębiej. Jeśli przeżywając porażkę dotkniemy obszaru celu który ma dla nas sens (purpose), naszych potrzeb i wartości kryjących się pod silnymi emocjami, wtedy porażka staje się szansą na zmianę i wybranie życia w większej zgodzie ze sobą. Thoreau napisał:

Jeżeli człowiek nie dotrzymuje kroku swoim towarzyszom, może dzieje się tak dlatego, że słyszy dźwięki wybijane przez innego dobosza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *