Koło Życia

Mówią, że klasyka się nie starzeje.  Mówią, że każdy moment jest dobry na refleksję nad tym w jaki sposób  żyjemy. Choć pewnie koniec roku jest najlepszy, taka tradycja. 🙂

Koło Życia. Genialny w swojej prostocie wynalazek, który zatrzymuje na chwilę obraz naszego życia jak w kadrze. Można też na nie patrzeć jak na miejsce startu do kolejnego kadru.

Jak pracować z Kołem Życia?

Warto wydrukować załącznik, bo wtedy można pracować w staromodny sposób, używając ołówka, kredki, albo flamastra. 🙂 Zrobić sobie herbaty i zadbać o spokojne miejsce, takie w którym nikt nie będzie przeszkadzał ani niczego chciał przez kwadrans, albo i godzinę.

Popatrz na koło. Czy któryś z obszarów najszybciej przyciągnął twoją uwagę? Możesz zacząć od niego.

Zastanów się po kolei nad każdym obszarem koła życia. Zaznacz swój dzisiejszy poziom zadowolenia z tego obszaru.  Środek koła to punkt wyjścia, poziom 1, a zewnętrzny brzeg koła oznacza 10. Pracujesz więc ze skalą 1 – 10, na której 1 oznacza bardzo niski poziom zadowolenia, a 10 oznacza że lepiej być nie może.  Jeśli Ci to pomoże możesz zaznaczyć poszczególne punkty skali na kole.

Pracuj z każdym obszarem (wycinkiem koła), zamalowując  go do miejsca na skali które mu przyznałeś: czyli jeśli oceniasz obszar „Finanse” na 6 to zamaluj do tego miejsca ten wycinek koła.

Obszar koła bez nazwy możesz chcieć sam/sama zdefiniować.  Nazwij go  i też zaznacz poziom zadowolenia.  Możesz też zostawić pusty, jeśli żaden inny ważny obszar Twojego życia w tym momencie nie przychodzi Ci do głowy.

Popatrz na swoje dzieło i poczuj to co się pojawiło. Poniżej podaję przykładowe pytania które możesz sobie zadać pracując z Kołem Życia.

Koło Życia prowadzi  do odkrywania, lub nazywania na nowo wartości, potrzeb jak również planowania strategii ich zaspakajania.  Jest pięknym narzędziem które pokazuje nam że w oceanie napierających okoliczności, na wiele rzeczy w życiu mamy jednak pewien wpływ.